درس هشتم

کتاب مقدس کلام خدا نامیده می شود و این کتاب روشی است که خدا در آن توضیح می دهد که او کیست، ما کیستیم، از کجا آمده ایم و چرا وجود داریم. اگر انجیل های خود را بطور تصادفی باز کنیم و شروع به خواندن کنیم، احتمالاً گیج خواهیم شد. این به این دلیل است که کتاب مقدس در واقع ۶۶ کتاب جداگانه است که توسط نویسندگان مختلف در یک دوره حدود ۲۰۰۰ سال نوشته شده است.

کتاب های کتاب مقدس از جانب خدا الهام شده است. فراتر از آن، خداوند صحت مطالب کتابها را تأیید کرده و از اوست. بسیاری از کتاب ها برای گروه های افراد بسیار خاص در نظر گرفته شده بودند. کلیسای اولیه این کتابها را در یک جلد جمع آوری و مرتب کرده است که اکنون آن را کتاب مقدس می نامیم. آنها با هم نشان می دهند که چگونه خدا در طول تاریخ با انسان تعامل داشته است.

کتاب های کتاب مقدس در سبک های مختلف نوشته شده است. مثلاً کتاب مزامیر کتابی از سرودها و دعاهاست. مملو از استعاره هایی است که همیشه قرار نیست به معنای واقعی کلمه گرفته شوند. اما انجیل یوحنا یک اثر تاریخی است که بر اساس زندگی عیسی مسیح نوشته شده است.

رساله ها، مانند غلاطیان و افسسیان، نامه هایی بودند که توسط رهبران اولیه کلیسا به گروه های مردمی خاص نوشته شده بودند.

کتاب‌های نبوتی مانند اشعیا و کتاب مکاشفه وجود دارد – پیشگویی طولانی و پیچیده که در اصل برای کلیسای اولیه مسیحیت نوشته شده بود.

موارد بیشتری نیز وجود دارد که متوجه آنها می شوید.

کتاب مقدس نیز به دو عهد تقسیم شده است. عهد عتیق از کتاب هایی تشکیل شده است که قبل از تولد عیسی نوشته شده اند و عهد جدید شامل کتاب هایی است که پس از تولد عیسی نوشته شده است.

پنج کتاب اول کتاب مقدس توسط و برای بنی‌اسرائیل نوشته شد تا آغاز جهان، وعده‌های خدا به آنها و چگونگی تشکیل آنها را به عنوان یک ملت توضیح دهد.

در سراسر کتاب مقدس بین خدا و مردم توافقات مختلفی وجود دارد. اینها را عهد (پیمان) می نامند. امروز ما تحت عهد عیسی زندگی می کنیم. این بدان معناست که ما ملزم به پیروی از قوانین تشریفاتی نیستیم که در کتابهایی مانند لاویان یا تثنیه، که تحت یکی از عهدهای قدیمی خدا با قوم یهود بوده است، عمل کنیم. قوانین تشریفاتی به عنوان نمادهایی عمل می کردند که به عیسی اشاره می کردند، بنابراین قوانین تشریفاتی با زندگی و مرگ او تکمیل شد.

اگر سرتان داره گیج میره، یک لحظه صبر کنید و نفس بکشید. سپس تشویق شوید زیرا نیازی به درک همه چیز در حال حاضر ندارید!

کتاب مقدس کتابی نیست که شما مجبور به خواندن آن باشید، مانند یک وظیفه. بلکه کتابی است که می خواهید بخوانید. خواندن، مطالعه و زندگی کردن در آن، شادی را برایتان به ارمغان می آورد. این گنجینه ای است که ذهن و قلب شما را متحول می سازد.

درک برخی از بخش‌های کتاب مقدس آسان‌تر از بقیه قسمتها میباشد. پیشنهاد می کنیم ابتدا با خواندن کتاب پیدایش (اولین کتاب در کتاب مقدس) و حداقل یکی از چهار انجیل (متی، مرقس، لوقا یا یوحنا) شروع کنید.

پس از آن، منطقی است که کتاب خروج را همراه با کتاب اعمال رسولان، و رسائل در عهد جدید بخوانید. 

رومیان و عبرانیان دو کتابی هستند که خواندن آنها دشوار است، اما به درک تفاوت بین پیمان جدید عیسی و عهدهای قدیمی در عهد عتیق کمک می کنند.

داستان های جذاب بسیاری در کتاب مقدس وجود دارد. همچنین بخش هایی از اصل و نسب دقیق و قوانین پیچیده برای یهودیان وجود دارد. با این حال، می‌توانید مطمئن باشید که هر قسمتی از کتاب مقدس هدف و ارزش مطالعه دارد، زیرا کتاب مقدس به ما کمک می‌کند بفهمیم کی هستیم، او کیست و چگونه زندگی کنیم. ما را از شرارت باز می دارد. بنابراین، به همین دلیل است که باید مراقب هر چیزی باشید که به طور مداوم شما را از خواندن کتاب مقدس باز می دارد. گوشی شما، بازی های ویدیویی و غیره

اگر کتاب مقدس ندارید، باید یکی بخرید. برخی از ترجمه های خوب که خواندن آنها نسبتاً آسان است عبارتند از هزاره نو و تفسیری ESV، NIV و NLT. اگر تلفن هوشمند دارید، می توانید چندین برنامه مختلف کتاب مقدس را دانلود کنید و کتاب مقدس را به صورت رایگان بخوانید. یا کتاب مقدس را در BibleGateway.com بخوانید.

بهترین برنامه کتاب مقدس برای گوشی های هوشمند، برنامه YouVersion Bible است. این بزرگترین مجموعه ای از ترجمه ها، انجیل های صوتی، برنامه های مطالعه سالانه، و رازگاهان را برای کمک به شما در شروع ارائه می دهد. اگر بدون برنامه شروع به خواندن کل کتاب مقدس کنید، ممکن است بسیار گیجگیچ شوید.

برنامه‌هایی برای خواندن کل کتاب مقدس در یک سال وجود دارد، و بسیار مفید هستند زیرا به شما کمک می‌کنند هر روز بخش‌های کوچکی را بخوانید. اگر می خواهید زیاد بخوانید، می توانید ادامه دهید. اما بهتر است بر یادگیری چشیدن کلام خدا تمرکز کنید. این منبع دائمی برای تشویق و حکمت است، و توانایی شما برای زندگی کردن در زندگی مسیحی مستقیماً به میزان سازگاری شما با کتاب مقدس به قلب و ذهن تان بستگی دارد.

از خدا بخواهید که به شما در درک کتاب مقدس کمک کند. از او بخواهید به شما کمک کند تا دستوراتش را در زندگی روزمره خود اعمال کنید. از خواندن و گوش دادن به کتاب مقدس غافل نشوید. به خودت اجازه نده فراموشش کنی . ممکن است فکر نکنید که یک خواننده هستید، اما کتاب مقدس به سرعت تبدیل به ارزشمندترین دارایی شما خواهد شد، زیرا این سخنان خدا، برای شما است.

کاوشی عمیق

یک کتاب مقدس بگیرید، یک برنامه «خواندن کتاب مقدس در یک سال» را پیدا کنید و شروع به دنبال کردن آن برنامه برای مطالعه کتاب مقدس کنید.