درس نهم

دعا صحبت کردن با خداست.

عیسی در متی۶ : ۹-۱۳ نمونه ساده ای از آن دعا را که “دعای ربانی” نامیده می شود، بیان کرد. این دعا جوابی  بود به یکی از دوستانش که می پرسید چگونه دعا کنیم.

همانند گفتگوهای مختلف با دوستان، انواع مختلفی از دعا نیز وجود دارد. ما می توانیم برای دیگران دعا کنیم. ما می توانیم برای خودمان دعا کنیم. ما می توانیم محافظت، شفا، قدرت و حکمت بخواهیم. ما می توانیم خدا را به خاطر نیکویی ها، رحمت و بخشش او شکر کنیم. ما می توانیم به او در مورد آنچه دوست داریم بگوییم. ما می توانیم از او به خاطر آنچه به ما داده است تشکر کنیم. یا نگرانی ها، ترس ها، تردیدها و سوالات خود را به او بگویید.

همه اینها خوب و عالی است!

خدا حواسش هست که صادقانه دعا کنی. او افکار شما را می داند. با تمام وجودت دعا کن با تواضع، شکرگزاری و اعتماد به نفس به او نزدیک شوید.

شما می توانید با دستهای بالا، روی زانو و یا جمع شده دعا کنید. با چشمان باز یا بسته دعا کنید. راه بروید، بایستید، بنشینید، تعظیم کنید یا دراز بکشید. صبح، ظهر، بعدازظهر و شب دعا کنید.

سعی نکنید خیلی روحانی به نظر برسید. خدا تحت تأثیر کلمات فانتزی قرار نمی گیرد. او بیشتر از شما می داند. فقط خودتان باشید. خودتان باشید و با احترام با خدا صحبت کنید. اعتماد داشته باشید که او می خواهد به دعاهای شما گوش دهد و در واقع دوست دارد با شما باشد.

خودتان دعا کنید و با دیگران نیز دعا کنید. با هم دعا کردن مهم است! ما را به هم نزدیک می کند و خدا را خشنود می سازد.

از افراد دیگری که راحت تر با صدای بلند دعا می کنند، نترسید. دعا نزدیک شدن به خدا است که ما قلب خود را برای او باز میکنیم. اگر کسی به نحوه دعا کردن شما عکس العمل نشان می دهد، تکبر درون او را نشان می دهد و تکبر از شیطان است.

هر مسیحی باید عادت دعا کردن را در زندگی خود ایجاد کند. این به این معنی است که هر روز زمانی را برای دعا تعیین کنید. اگر زمانبدنی برای دعا کردن ندارید، سعی کنید ابتدا با زمان پانزده دقیقه ای شروع کنید. توصیه می‌شود که صبح زود، قبل از شروع روز، زمان خود را برای دعا برنامه‌ریزی کنید این زمان، نسبت به زمانی که در شب برنامه ریزی می کنید مفیدتر است زیرا ممکن است خسته، مشغول و یا خواب آلود باشید. دعا در صبح می تواند مسیر روز شما را تغییر دهد. 

وقت دعای خود را به بخش های مختلف تقسیم کنید. احتمالاً برای شما مفید خواهد بود که موضوعات دعای خود را  بنویسید تا اگر نمی دانستید که برای چه چیزی دعا کنید، به لیست خود نگاه کرده و دعا کنید.

در اینجا یک ساختار پیشنهادی وجود دارد: ابتدا به اشتباهاتی که مرتکب شده اید اعتراف کنید و از خدا طلب بخشش کنید. سپس چند دقیقه از او به خاطر نیکویی بخشش، مهربانی و محبتش تشکر کنید. چند دقیقه دیگر وقت بگذارید و او را به خاطر وفاداری و قدرتش تحسین کنید. برای خانواده و دوستان خود دعا کنید. مدتی سکوت کن و منتظر باش تا خدا با تو صحبت کند. سپس هر زمان باقیمانده را از خدا بخواهید تا شما را برای روزتان تقویت کند.

شما همچنین می توانید از کتاب مقدس به عنوان راهنمای دعا استفاده کنید. به عنوان مثال، کتاب مقدس را بخوانید، سپس با خدا در مورد مطالبی که می خوانید صحبت کنید، و از او بخواهید که به شما کمک کند تا آنچه را که برایتان گیج کننده بود درک کنید.

رشد عادات خوب به زمان نیاز دارد. با این روند صبور باشید. با خودتان صبور باشید و تنبلی نکنید.

بسیاری از مردم پس از تلاش برای گذراندن پانزده دقیقه دعا در هر روز، متوجه می شوند که می خواهند مدت زمان دعا را طولانی کنند. این فوق العاده است!خیلی کمک می کند که زمان خود را به تمرکز های مختلف تقسیم کنیم.. ما را از دست پاچه شدن یا ناامیدی باز می دارد.

دعا قصدی است. مانند عشق، برای واقعی بودن باید فعال باشد.

ممکن است تعجب کنید، اگر متعهد شوید که این را امتحان کنید، یک ساعت دعا کردن نه تنها ممکن است، بلکه لذت بخش است! به این دلیل است که ما به دعا نیاز داریم. ما بیش از هر چیز آرزوی رابطه نزدیک با خدا را داریم. و این رابطه صمیمی ما را تغییر می دهد.

خداوند ما را به دعا کردن می خواند. او مشتاق است که ما با او صحبت کنیم. صحبت با خدا روح ما را به گونه ای ارضا می کند که هیچ چیز دیگری نمی تواند. وقتی از دعا غافل می شویم، از خود و افرادی که دوستشان داریم غافل می شویم. بیایید با خدا وقت بگذرانیم و به او اجازه دهیم هر روز ما را تقویت و تشویق کند!

او دوست دارد با حضور خود ما را راضی و خوشحال کند. او می خواهد با شما باشد، تا بتوانید او را بشناسید و از او لذت ببرید.

زمانی را با خدا  در برنامه روزانه خود قرار دهید، وگرنه مشغولیت های روزانه، شما را از خدا دور می سازد. اگر از دعا غافل شوید، خود را دلسرد، تنها و در شرارت خواهید یافت. اما اگر به دعای روزانه وفادار باشید، خداوند عمیق‌تر از آنچه تصور می‌کنید به شما پاداش می‌دهد.

آیا می دانید خداوند برای شما دعا می کند؟

کاوشی عمیق

برای پنج دقیقه به طرق زیر دعا کنید: پرستش; اعتراف؛ مزمور بخوانید؛ شکرگزاری؛ عبادت؛ منتظر باشید تا او با شما صحبت کند. درخواست های خود را با خدا در میان بگذارید. برای دیگران دعا کنید؛ از طریق مزمور ۲۳ یا مزمور دیگری که برای دعا کردن مناسب است دعا کنید. در مورد اینکه خدا کیست تعمق کنید. از او بخواهید که شما را تقویت کند تا شبیه او شوید. سپس با تمجید و پرستش بیشتر پایان دهید.